Już niedługo będziemy mogli posmakować absolutnej nowości, która pojawi się w polskich sklepach spożywczych. Nie jest to żadna nowa czekolada lub chipsy, ale… Nergi - owoc wywodzący się z rodziny minikiwi.

Nowy owoc, który jest uprawiany między innymi we francuskich gospodarstwach, posiada wiele cennych składników, w tym między innymi poszukiwany w dzisiejszych czasach naturalny błonnik. Jego głównym dostawcą ma być Sofruileg, firma działająca na terenie Francji. Wystarczy niewiele ponad 100 gramów tego owocu, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.  W 100 gramach zawarte jest aż 52,5 mg- dając aż 87,5% dziennej dawki tejże witaminy, co nawet czterokrotnie wyprzedza popularną cytrynę. Pod niezwykle delikatną skórką, kryje się kolejna pozytywna niespodzianka. Jest nią niewielka ilość kalorii. 100 gramów Nergi zawiera tylko 53 kcal.

Francja, nie jest jedynym krajem, który opracował nową odmianę kiwi. Takich osiągnięć możemy doszukiwać się również w Polsce. Udowodnili to między innymi naukowcy pracujący dla Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Nowa odmiana mini kiwi została wyhodowana już w 2013 roku, w ramach poszukiwań cennych składników odżywczych i witamin. Znamy ją z wielu ogrodów, w których hodowało się ją jako roślinę ozdobną. Jednak coraz częściej jej owoce są wykorzystywane również w kuchni.

Mini kiwi zawierają w sobie moc witaminy C, a także wiele innych składników odżywczych. Wśród nich wymienia się między innymi enzym aktinidin, luteinę, czy też polifnole. Roślina jest chętnie obsadzana przez pasjonatów ekologicznych ogródków. W zamian krzewinka daje im wiele cennych właściwości, korzystnie wpływających na układ krwionośny oraz pokarmowy. Dla mniejszych plantatorów, mini kiwi może okazać się bardzo opłacalną rośliną. Z jednego hektara można uzyskać zbiór wart nawet 250 tysięcy złotych w skali roku. Jednymi z takich przedsiębiorców, nastawionych na uprawę tego owocu, są plantatorzy z Grójca. Obecnie kilogram polskiej odmiany kiwi kosztuje nawet 20 złotych za kilogram.