Premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje programowe, które mają zachęcić wyborców do tego, żeby podczas nadchodzących wyborów samorządowych oddali głos na kandydatów desygnowanych przez PiS.

Najpierw jednak Morawiecki przypomniał, że jego rząd skutecznie rozwiązuje wszystkie problemy. Wspomniał o rozwiązaniu konfliktu migracyjnego z Unią Europejską oraz sporu o interpretację historii z Izraelem. - Rozwiązaliśmy też problemy osób niepełnosprawnych. Możemy to robić dlatego, bo jesteśmy dobrym gospodarzem – oświadczył premier. Podkreślił, że jest to możliwe dzięki wierze w zmianę, która zapanowała w społeczeństwie. – My nie dzielimy Polski i Polaków. Chcemy łączyć i sklejać. Wbrew temu co nam się czasem przypisuje. Polska jest jedna – zapewnił.
Morawiecki chwalił się też kilkoma kluczowymi projektami, zapowiedzianymi kilka miesięcy temu: tzw. małym ZUS- em, programami „Dobry start” i „Dostępność plus”, wprowadzeniem mniejszego podatku dla małych firm i zwiększenie funduszy na budowę dróg lokalnych. – Pokazaliśmy, że dzięki walce z mafią VAT-owską zdobyliśmy środki na te programy, na politykę społeczną i na drogi – mówił Morawiecki. Pięć punktów Morawieckiego

Premier przedstawił też pięć punktów, które będą podstawą kampanii samorządowej Prawa i Sprawiedliwości.

Po pierwsze program „Ciepły dom”. – Zmorą obywateli często są wysokie rachunki za energię. Dlatego uruchomiamy program termomodernizacji. Niższe rachunki, czystsze środowisko, zdrowsi ludzie – powiedział premier.

Drugi program to „Dobra okolica”. – Chcemy co najmniej dwukrotnie zwiększyć wydatki na domy seniora. Zaangażujemy też 500 mln zł w nowe tematyczne place zabaw dla dzieci, w nowe ośrodki sportowe, siłownie plenerowe, otwarte strefy aktywności – wyjaśnił premier.

Kolejny program to „Nowoczesna gmina”. Chodzi w nim o stworzenie bezpiecznych dróg do szkoły, modernizację dworców kolejowych i transportu lokalnego.

„100 MB na100-lecie niepodległości” to program, którego celem jest wprowadzenie Polski w epokę cyfrową. PiS chce w ten sposób pokazać, że PiS jest partią nowoczesną. - Do wszystkich szkół i gmin doprowadzimy szybki internet – zapewnił premier. Do końca przyszłego roku światłowód połączy ponad 20 tys. szkół.

Ostatni program zatytułowano „Mieszkasz – decydujesz”, czyli budżet obywatelski. – Rząd PiS wdrożył zasadę dla miast powiatowych, dzięki której pół procenta budżetu musi być przeznaczone na budżet obywatelski – powiedział Morawiecki. – Jest to największy rządowy program wsparcia samorządów. Dlatego wybierzmy takich polityków, którzy nie obrażają się na rząd. Takich, którzy nie zaczynają inwestycji na miesiąc przed końcem kadencji, tylko od razu po wyborach. Wybierzmy tych, którzy potrafią współpracować z rządem PiS – zachęcał.