W czwartek 11 lipca wprowadzona została najnowsza nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym. Dotyczy ona nowej formy czasowej rejestracji pojazdów – jest to tak zwana profesjonalna rejestracja. Organem odpowiedzialnym za jej dokonywanie będzie starosta. Zmiany zachodzą głównie w wyglądzie tablic – cyfry i litery mają zielony kolor na białym tle.

Profesjonalna rejestracja pojazdów – co to? 

- Profesjonalna rejestracja pojazdów ma umożliwić legalne wykonywanie jazd testowych pojazdami. Tablice profesjonalne umożliwią firmom przeprowadzanie jazd testowych niezarejestrowanymi wcześniej pojazdami, bez konieczności rejestracji każdego z nich w urzędzie – wypowiada się ministerstwo infrastruktury. 

Co z tego wynika, nie będzie obowiązku każdorazowej czasowej rejestracji swojego pojazdu i tułania się po urzędach w celu załatwiania formalności, ponieważ będzie można wykorzystać jeden numer rejestracyjny dla wielu pojazdów.

Korzyści dla firm 

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają swoją siedzibę w Polsce i kompleksowo zajmują się produkcją, dystrybucją i badaniami pojazdów, będą mogli korzystać z przywilejów posiadania nowego dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych. Dotyczy to również specjalnych uprawnionych jednostek np. Instytutu Transportu Samochodowego.

Zmiany w przepisach mają na celu ułatwienie działania firm i zwolnienie ich z wielu obowiązków administracyjnych. Profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi tablicami rejestracyjnymi będzie dotyczył nie tylko samochodów. Nowelizacja o jeździe testowej dotyczy też ciągnika rolniczego, motoroweru i przyczepy. Po profesjonalnej rejestracji pojazdów przez starostę, będzie ona obowiązywała przez rok.

Profesjonalna rejestracja pojazdów – opłaty 

Na zmianę prawa w dużej mierze wpłynęły postulaty branży motoryzacyjnej i jednostek badawczych. Wydanie decyzji będzie kosztowało 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego zapłacisz 10 zł. Uprawnione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. 

Pojazdem zarejestrowanym na nowych zasadach, będzie mógł poruszać się klient, który jest zainteresowany zakupem pojazdu, a także kierowcy zatrudnieni przez firmę.