Wszyscy słyszeliśmy o cukrzycy, ale czy tak naprawdę wiemy o niej wszystko? Kojarzy nam się z nadwagą, sennością czy dużym pragnieniem. Ale też możemy być zmęczeni w momentach kiedy tak naprawdę nic męczącego nie robiliśmy.

Ogarniają nas poty, uczucie głodu, które wybudza nas ze snu. Cukrzyca powoduje, że organizm nie może w prawidłowy sposób zużyć energii pochodzącej z jedzenia. Problem pojawia się, gdy we krwi znajduję się zbyt dużo cukru. Wtedy trzustka  produkuję za mało  insuliny. Na cukrzycę mogą zachorować wszyscy. Nie jest to choroba tylko ludzi otyłych, albo osób lubiących słodycze. Owszem,  nadmiar ciała sprzyja zachorowaniom, ale nie jest to regułą.

Normalna choroba

Jak sobie radzić z tą chorobą? Normalnie jak z każdą przypadłością, która nas spotka. W tej chorobie systematyczność jest dużym plusem. Powinniśmy rozbijać spożywanie posiłków na 5 mniejszych, gdzie z reguły zdrowi ludzie jedzą 3 , a między nimi przekąski. Porcje należy jeść małe tak żeby po zjedzeniu czuć lekki niedosyt. Do tego celu idealnie nadają się talerzyki deserowe. Dużo nie pomieszczą i o to chodzi. Wzbogacamy naszą dietę w warzywa, szczególnie te zielone. Brokuły, sałata, cykoria, ale też i  buraki. Pomidory, które mamy cały rok w naszych sklepach. Jedzmy jabłka, truskawki, porzeczki i pomarańcze. Jeżeli marchew to surowa. Kasza gryczana, makaron to dodatek do dań mięsnych. Gotowany kurczak, pierś z indyka .Unikajmy smażenia i duszenia mięs. Najlepiej gotujmy na parze. A wszystko to doprawione małą ilością soli ziołowej. Nie zapominajmy o jedzeniu ryb. W naszym menu powinien się znaleźć dorsz, pstrąg  czy szczupak. Podobnie jak człowiek zdrowy, cukrzyk powinien wypijać 2 litry wody dziennie. Najlepiej niegazowanej. Pieczywo graham lub pełnoziarniste .Pszenne odstawmy jak najdalej.

Spacery dla zdrowia

Jak wspomniałam wcześniej nadmiar kilogramów sprzyja rozwojowi choroby. Ruszajmy się więc jak najwięcej. Najlepsze są spacery z psem. Jeżeli nie mamy swojego to pożyczmy od starszego sąsiada. Popularny ostatnio Nordic Walking, czyli potoczne „kijki” znakomicie nadają się do tego celu. Chodząc z kijkami mamy zdrowe z pożytecznym, bo i spacer zaliczamy i mamy czas na myślenie o tym jak możemy zwalczyć chorobę i pomóc w tym innym. Propagujmy wiec zdrowy tryb życia. Nie kryjmy się z nią w domu. Rozmawiajmy ze znajomymi. Uczmy rodzinę jak pomóc w razie niedocukrzenia. Jak robić zastrzyki z insuliny. Kontrolujmy poziom cukru we krwi. Kontrolujmy ciśnienie tętnicze. Stosujmy odpowiednie leki obniżające glukozę.
 
Nie dajmy się chorobie


Szczególnie dla młodych osób życie z cukrzycą może być frustrujące. Brak akceptacji ze strony rówieśników. Nie pogodzenie się z choroba. Uważanie za niesprawiedliwość, że właśnie ja zachorowałam. Patrzenie z lękiem w przyszłość. Cukrzyca to choroba przewlekła. Z tą chorobą trzeba nauczyć się żyć. Nie dać się jej pokonać. Trzeba  walczyć. Stosować się do zaleceń lekarza  mimo, że nie znaleziono skutecznego leku na całkowite wyleczenie, możliwe jest zminimalizowanie strat w organizmie.  Kochani, żyjmy więc zdrowo (an)