W ostatni weekend wakacji, 26-27 sierpnia, odbyło się w Terespolu jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w regionie, czyli – Dni Teatru Ulicznego, będące częścią projektu ,,Będzie wreszcie teatr w mieście!”

Sztuka teatralna w Terespolu, z powodu braku odpowiedniej infrastruktury, czyli przystosowanej ku temu sali widowiskowej, nie miała szans zaistnieć, aż do teraz. 

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej, z początkiem wakacji powołano międzypokoleniową grupę teatralną, która na warsztatach przygotowywała, pod okiem zawodowych instruktorów - własne przedstawienie i zaprezentowała się terespolskiej publiczności w parku miejskim.

               

Pierwszy dzień Dni Teatru Ulicznego rozpoczął się o godzinie 19:00 od występu pantomimy. Weseli MIMOWIE, czyli Ewa Kliszewska i Kamil Przystał zaprezentowali etiudę nawiązującą do klasycznych utworów rodzimej literatury. Pojawiły się interpretacje: ,,Dziadów” Adama Mickiewicza, ,,Potopu” Henryka Sienkiewicza, ,,Lalki” Bolesława Prusa czy ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Publiczność bawiła się świetnie, głównie najmłodsi, którzy ochoczo wskakiwali na scenę wspólnie bawiąc się z aktorami.

Następnie sceną zawładnął Zespół TEATR 13  z BOK Białołęka w Warszawie. Dziewięcioro aktorów, po raz pierwszy zagrało przedstawienie pt ,,Woln-ość '90” - na otwartej przestrzeni, co terespolska publiczność na zakończenie nagrodziła brawami. Temat spektaklu dotyczył indywidualnych historii pokolenia dorastającego w okresie wielkiego przełomu 1989 roku i w pierwszych latach transformacji. Wspomnienia własne zderzają się z ikonicznymi, barwnymi postaciami epoki lat 90 tych: pierwsi polscy biznesmeni, twórcy disco-polo, sfrustrowane ofiary transformacji, nowobogacka klasa średnia z pierwszymi wyjazdami do Egiptu i Tunezji, pierwsi demokratyczni politycy… Sztuka postawiła też pytania - co stało się z nami po upływie 20 lat? Dlaczego dziś tak łatwo rezygnujemy z naszej wolności…

Na zakończenie zaprezentowała się młodzież skupiona wokół Teatru Ognia ,,ANTIDOTUM”,  który od 10 lat prowadzi utalentowana instruktorka – Sylwia Zdunkiewicz z Klubu Kultury Scena w Białej Podlaskiej. Widowisko pt ,,Alicja w Krainie Ognia” ściągnęło kilkaset osób. Świetnie kostiumy i charakteryzacja, popisy kuglarskie, taniec z ogniem, gra aktorska oraz oprawa muzyczna i świetlna, sprawiły, że widz miał okazję przez godzinę pobyć w świecie baśni, magii, gdzie dobro zawsze zwycięża.

Drugi dzień rozpoczął się o 17:00, od występu terespolskiej Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej, złożonej głównie z dzieci, którą prowadził ceniony w kraju instruktor teatralny, aktor - Bartosz Mazur, wspólnie z żoną Agnieszką - utalentowaną reżyserką teatralną i instruktorką. Grupa na początku liczyła ok 40 osób, jednak w przygotowywanym przedstawieniu pt. Maciuś” wystąpiła ostatecznie połowa z nich. Scenariusz był autorską interpretacją utworu ,,Król Maciuś I” cenionego pedagoga i pisarza - Janusza Korczaka. Spektakl okazał się dużym sukcesem naszej grupy co doceniła publiczność długo oklaskując ,,swoich” aktorów.

Następnie na scenę wkroczyło troje aktorów z lubelskiego Impro Teatru BEZCZELNY ucharakteryzowanych na starożytnych greckich bogów. Teatr improwizowany to forma teatru, w której wszystko, co dzieje się na scenie jest tworzone na bieżąco. I tak historia trojga bóstw została przeniesiona w na ziemie ,,terespolszczyzny”. Publiczność reagowała żywiołowo bawiąc się wspólnie z aktorami.

Na zakończenie Dni Teatru Ulicznego w Terespolu zaprezentowali się aktorzy z POŁAWIACZE PEREŁ Imrov Teatr, także z Lublina. Pięciu dojrzałych mężczyzn po 30tce na scenie, od początku oznaczało jedno, wspólną dobrą zabawę! Jednym z tematów improwizacji była klasyka polskiej literatury. Publiczność sama wybierała o jakich bohaterach literackich chce zobaczyć skecz. Najczęściej wywoływano postacie z ,,Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza oraz ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Edukacja połączona z świetną zabawą. Liczne zebrana publiczność z Terespola i dalekich okolic.

Wydarzenie okazało się dużym sukcesem. Nasi aktorzy w nagrodę wezmą udział w jesiennych wyjazdach do teatrów w Warszawie i Lublinie. Dodatkowym działaniem całego projektu będą także tzw. małe formy teatralne, które zaprezentujemy w Terespolu również jesienią.