Jeszcze nie tak dawno nikt za bardzo nie czekał na samochody z napędem elektrycznym. Ot, pojawiały się jakieś miejskie pudełka czy też jakieś udziwnione modele nie wiadomo dla kogo, ale na pewno nie biednego, bo ceny tych aut były kosmiczne.

Ale sytuacja na rynku samochodów o napędzie elektrycznym powoli zaczyna się zmieniać. Pojawiają się coraz ciekawsze modele a zapowiedzi kolejnych, które mają pojawiać się w najbliższych latach, są niezwykle obiecujące i jest ich naprawdę sporo. Poniżej tylko wybrane:

Opel Ampera-e 2017

Ampera-e jest europejską wersją Chevroleta Bolta. Cena tego auta to bez wątpienia jego atut – mowa tutaj o 30-35 tysiącach dolarów. Ale może się również pochwalić przestronnym wnętrzem o także zasięgiem – ok. 320 km. Cena europejska nie została jeszcze ustalona. Premiera przewidziana w tym roku.

Tesla – Model 3 2017

To również tegoroczny debiut i główny konkurent Opla Ampera-e. W podstawowej wersji cenowej (ok. 35 tysięcy dolarów) jest to chyba najciekawszy samochód o napędzie elektrycznym. Już ustawiła się po niego w kolejna spora grupa amatorów.

Audi – duży SUV 2018

Nazwa tego modelu nie jest jeszcze znana, ale jeśli ktoś będzie szukał czegoś większego niż Tesla czy Opel, to właśnie Audi odpowie w 2018 roku na jego potrzeby. Ten duży niemiecki SUV ma przejechać nawet 500 km bez konieczności podpinania do gniazda. Zaopatrzony będzie również w technologię szybkiego ładowania.

Jaguar I-Pace 2018

Ma zadebiutować w 2018 roku i oferować świetne osiągi i spory zasięg bez konieczności ładowania – 500 km, oczywiście wraz z systemem szybkiego ładowania. Będzie to pierwszy elektryczny SUV Jaguara.

Volvo 2019

Na elektryczny samochód tej marki przyjdzie nam jeszcze poczekać. Ale za to otrzymamy dwie wersje - jeden model będzie duży (platforma z XC90, S/V90 – SPA), natomiast drugi mniejszy (platforma z V40, XC40 – CMA).

Mercedes – elektryczny SUV 2019

Na razie znana jest jedynie jego wersja koncepcyjna – EQ. Mercedes zapowiedział, że samochód będzie miał bardzo dobre osiągi przy bardzo dobrym zasięgu – 500km. Cena ma się zaczynać na poziomie 40 tysięcy dolarów a wygląd ma nie odbiegać od wyglądu prototypu.

Tesla – Roadster 2019

Tesla skupiona jest raczej na na premierze Modelu 3, ale nie zapomniała o swoim cacku sprzed jakichś 200 lat czyli o Roadsterze. Nie ma jeszcze pewności, że taki model w ogóle powstanie, ale założenia są takie, że ma być szybszy, większy i jednak nieco różnić się od poprzednika.

Toyota 2020

Oprócz świetnych hybryd czy zasilanych ogniwami paliwowymi samochodów, autobusów a nawet ciężarówek zawsze warto mieć w ofercie i samochody z napędem elektrycznym. I takie plany właśnie ma Toyota. W roku 2020 ma się pojawić bardzo zaawansowany technologicznie pojazd elektryczny.

Volkswagen – kompakt 2020

To już nie będzie e-Golf ale stworzony od podstaw, zupełnie nowy samochód. Planowany zasięg to 400-600 kilometrów. VW ma także w planach dodanie opcji automatycznej jazdy. Czekamy zatem z niecierpliwością i ciekawością jak bardzo wersja finalna będzie się różniła od prototypu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą FastServ - najlepszym serwisem samochodowym w Poznaniu, zajmującym się m.in. blacharstwem, lakiernictwem i naprawami spot.