Jeździsz samochodem? Dbasz o olej silnikowy? Jak nie to zacznij, bo daleko nie zajedziesz.

Jedziesz samochodem i nagle przestaje działać? Próbujesz go odpalić ponownie i nie możesz? To mogą być problemy z silnikiem! Po wezwaniu lawety i odwiezieniu auta do mechanika okazuje się, że poziom oleju silnikowego spowodował zatarcie silnika. Zastanawiasz się, kiedy ostatni raz sprawdzałeś jego stan oleju przed wyjazdem. Przecież to zajęłoby tylko kilka minut, a można było uniknąć tej sytuacji. Jaki olej będzie najlepszym wyborem? Jak ważny jest jego prawidłowy stan i jak często powinniśmy go wymieniać?

Wlewanie oleju do silnika.

Poziom oleju a praca silnika.

Nadmiar i niedobór oleju w silniku jest równie niekorzystny!

Zbyt niski poziom oleju sprawia, że wszystkie elementy silnika nie otrzymują prawidłowego smarowanie co często jest przyczyną zniszczenia panewek lub wału korbowego. W najgorszym przypadku wiąże się to także z zatarciem silnika a co za tym idzie- wysokim kosztem naprawy samochodu.

O wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem dla każdego kierowcy będzie kupienie butelki oleju i własnoręczne dolanie do silnika. Pamiętać także należy o tym, by nie przekraczać górnego poziomu oleju, gdyż może to doprowadzić do rozszczelnienia silnika poprzez podnoszące się ciśnienie w układzie korbowym.


Każdy kierowca powinien umieć też sprawdzić stan oleju w silniku. Wystarczy ustawić samochód na płaskim, równym terenie i nie rozgrzewać silnika, gdyż podgrzewa się też temperatura oleju i przy odkręceniu silnika możemy się poparzyć. Wyciągając bagnet musimy najpierw wytrzeć go w szmatkę co ułatwi Nam zmierzenie poziomu oleju. Warto też zwrócić na kolor i zapach oleju, a także ewentualne zanieczyszczenia.

W dieslach, które posiadają DPF czyli filtr cząsteczek stałych olej silnikowy rozcieńczany jest z olejem napędowym. Niestety jest to niebezpieczne i często prowadzi do uszkodzenia silnika. Każdy zbiornik posiada swoją miarkę pokazującą wartości minimum i maksimum. Jeśli chodzi o olej silnikowy jest to przeważnie około ⅔ między tymi dwiema wartościami.

Wybór oleju zależy od samochodu.

  1. Olej mineralny- wybierany jest do samochodów starszych, poruszających się po drogach więcej niż 10 lat. Są one najlepszym rozwiązaniem do starszych aut, gdzie wszystkie części silnika są już dobrze nasmarowane olejem.

  1. Oleje półsyntetyczne- to mieszanka olejów mineralnych i syntetycznych- są to oleje uniwersalne. Tego typu płyny warto używać do samochodów kilkuletnich, a zwłaszcza do pojazdów, w których nie wiemy jaki typ oleju był używany wcześniej.

  1. Oleje syntetyczne- najlepszym ich zastosowaniem są silniki w nowych samochodach. Posiadają dodatkowe parametry myjące co pozwala zachować czystość i sprawność silnika, a przy użyciu tego typu oleju do starszych silników możemy doprowadzić do ich remontu.

Wszystko zależy od tego jakie auto posiadamy. Warto dowiedzieć się także jaki typ oleju zaleca producent samochodu. Jeśli nadal borykamy się z wyborem oleju warto wybrać się do mechanika samochodowego lub skorzystać z pomocy fachowców drogowych, którzy w tych kwestiach mają bardzo dużą wiedzę.

Czy wiesz jak wygląda Twój samochód pod maską?

Olej silnikowy- jak bardzo jest potrzebny?

Odpowiednie smarowanie ruchomych elementów silnika to główne zadanie oleju silnikowego.

  • Lepki olej z modyfikatorami tarcia i dodatkami zapobiegającymi zużyciu silnika zapobiegają zatarciu silnika. Warto też stosować oleje bazowe i myjące dodatki co pomoże utrzymać silnik w czystości.

  • Olej pomaga także utrzymać odpowiednią temperaturę silnika dzięki czemu silnik i wszystkie jego elementy nie przegrzewają się co pozwala im na prawidłowe funkcjonowanie.

  • Olej neutralizuje także powstające podczas spalania związki siarki. Chroni on silnik przed korozją.

  • Odpowiednia lepkość oleju powoduje także zachowanie odpowiedniego ciśnienia sprężania.

Dzięki tym wszystkim czynnikom olej wpływa na żywotność silnika a także jego pracę i czystość.

Wymiana oleju - kiedy?

Czym starszy samochód tym częściej trzeba wymieniać olej. Olej mineralny wymieniamy po około 10 tyś. km, półsyntetyczny po 10-12 tyś. km., a syntetyczny po około 15 tyś. km.

Nie tylko ilość przejechanych kilometrów ma znaczenie przy wymianie oleju silnikowego. Jeździmy ostatnio szybciej niż zwykle? Holujemy naczepę? To także przyczynia się do większego spalania oleju. Warto zawsze sprawdzić jego poziom ręcznie, a nie tylko wtedy, gdy włączy się kontrolka oliwiarki na desce rozdzielczej samochodu.

Zdarza się, że kontrolka oliwiarki informuje Nas raz w miesiącu, że poziom oleju jest zbyt niski. Niestety zbyt częste dolewanie oleju wpływa znacząco na żywotność katalizatora.

Mechanik samochodowy w trakcie naprawy auta

Kierowco pamiętaj, by regularnie sprawdzać poziom oleju silnikowego. Jednak to nie jedyny płyn znajdujący się pod maską samochodu. Warto też przy okazji sprawdzić płyn do chłodnicy czy do spryskiwaczy. Kupując olej wydajemy około 50-100 zł.

Jeśli zaniedbamy silnik koszt jego naprawy może Nas sporo kosztować. W zależności od uszkodzeń, rodzaju silnika i samochodu koszt naprawy może wynosić od 500 zł. nawet do kilku tysięcy. Poświęć kilka minut na zajrzenie pod maskę, a możesz wiele zaoszczędzić.

Artykuł przygotowała firma Speed Bus Dariusz Mazur z Lublina zajmująca się pomocą drogową oraz transportem aut osobowych, dostawczych i innych.