Alicja Marczewska, uczennica klasy II a Katolickiego Liceum w Białej Podlaskiej uzyskała tytuł laureata Olimpiady Języka Łacińskiego i zajęła pierwsze miejsce w Polsce. Laureatka pojedzie w nagrodę na międzynarodowy konkurs łaciny cycerońskiej do włoskiego Arpino.

Zwyciężczyni olimpiady pracująca na co dzień z nauczycielką Renatą Kaliszuk, pokonała 40 rywali centralnego etapu olimpiady, w którym najpierw tłumaczyła fragmenty mowy Cycerona, a następnie z 15 najlepszymi uczestnikami wzięła udział w części ustnej, w której odpowiadała na pytania z historii i kultury antycznej oraz przygotowanych lektur. Zwyciężczyni łącznie zdobyła 111 punktów ze 115 możliwych i ex aequo z Tomaszem Bańkowskim z Wrocławia sięgnęła po najwyższe wyróżnienie.

Uzyskanie najlepszego wyniku w tej edycji olimpiady jest równoznaczne z otrzymaniem nominacji do reprezentowania naszego kraju w międzynarodowym konkursie łaciny cycerońskiej Certamen Ciceronianum Arpinas, odbywającym się rokrocznie na początku maja w Arpino we Włoszech, rodzinnym mieście Marka Cycerona.